BIULETYN
INFORMACJI PUBLICZNEJ
DEKLARACJA
DOSTĘPNOŚCI
elektroniczna skrzynka podawcza
/MOPSRSL/skrytka
Poznaj nas
na FACEBOOK-u
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Zarządzeniem Nr SP.0050.2.308.2011 Prezydenta Miasta Ruda Śląska z dnia 14 listopada 2011 roku stał się organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej. W MOPS w Rudzie Śląskiej z dniem wejścia w życie Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zostały powołane: Dział ds. Asysty Rodzinnej, Dział Pieczy Zastępczej, Dział Obsługi Finansowania Opieki nad Dzieckiem.
Dział zajmuje się m.in.:
Dział zajmuje się m.in.:
Dział zajmuje się m.in.:
Piecza zastępcza może być sprawowana w formie rodzinnej i instytucjonalnej.
Rodzina zastępcza jest najlepszą formą opieki zastępczej dla dzieci pozbawionych opieki rodziców naturalnych. Efektywniej niż placówka zapewnia dziecku prawidłową opiekę i wychowanie, wyrównanie deficytów, które powstały w dysfunkcyjnej rodzinie biologicznej. Umożliwia ona nawiązywanie bliskich pozytywnych relacji pomiędzy dzieckiem a osobami znaczącymi, co stanowi podstawę dla prawidłowego rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka.
Formy rodzinnej pieczy zastępczej:
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które:
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów(…) (fragmenty Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9.06.2011r.)
Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego przyjmuje dzieci interwencyjnie w sytuacjach kryzysu rodziny naturalnej, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Dziecko przebywa w pogotowiu rodzinnym do czasu unormowania sytuacji dziecka, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony, za zgodą organizatora rodzinnej pieczy zastępczej do 8 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego.
W rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej umieszcza się w szczególności:
Kandydatów na rodziców zastępczych niespokrewnionych z dzieckiem zapraszamy do Działu Pieczy Zastępczej MOPS. Tam zapoznani będą z procedurą kwalifikacyjną, złożą odpowiednie dokumenty. Po uzyskaniu pozytywnej wstępnej kwalifikacji, na którą składają się również wizyta domowa i badania psychologiczne, kandydaci kierowani są na szkolenie dla rodzin zastępczych. Po ukończeniu obowiązkowego szkolenia, odbyciu 10 godzinnego stażu odbywa się ostateczna kwalifikacja na rodzinę zastępczą.
Kandydaci na rodziców zastępczych spokrewnieni z dzieckiem czyli dziadkowie macierzyści lub ojczyści oraz dorosłe rodzeństwo dziecka (wstępni i zstępni) proszeni są o kontakt telefoniczny lub osobisty z Działem Pieczy Zastępczej celem omówienia sytuacji rodzinnej. Następnie składają wniosek do sądu rejonowego i albo sąd zwraca się z pismem do tut. Ośrodka o przebadanie kandydatów na okoliczność pełnienia funkcji rodziny zastępczej spokrewnionej albo zobowiązuje kandydatów do uzupełnienia braków formalnych. W tym przypadku kandydat zwraca się do tut. Ośrodka z wnioskiem o opinię koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej i psychologa. Po uzyskaniu opinii koordynatorskiej i psychologicznej kandydat jest zapraszany na szkolenie dla rodzin zastępczych.
W naszym mieście rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka objęte są opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej w Dziale Pieczy Zastępczej MOPS. Pieczę nad usamodzielnianymi wychowankami rodzin zastępczych z terenu naszego miasta pełnią specjaliści pracy socjalnej Działu Pieczy Zastępczej. Rodziny zastępcze i umieszczone dzieci mogą również skorzystać z pomocy psychologicznej w formie konsultacji, poradnictwa, diagnozy i terapii.
1. Centrum Administracyjne Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych powołane do obsługi ekonomiczno – administracyjnej i organizacyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych:
2. Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 1 typu socjalizacyjnego prowadzona przez Ośrodek Święta Elżbieta w Rudzie Śląskiej w której może przebywać do 12 dzieci.
3. Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 2 typu socjalizacyjnego prowadzona przez Ośrodek Święta Elżbieta w Rudzie Śląskiej w której może przebywać do 12 dzieci.
4. 3 Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego (Rodzinny Dom Dziecka nr 1 Rodzinny Dom Dziecka 2, Rodzinny Dom Dziecka 3), w których może przebywać do 8 dzieci.