BIULETYN
INFORMACJI PUBLICZNEJ
DEKLARACJA
DOSTĘPNOŚCI
elektroniczna skrzynka podawcza
/MOPSRSL/skrytka
Poznaj nas
na FACEBOOK-u
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) to program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących.
FEPŻ stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (FEAD), w ramach którego wsparcie w postaci paczek żywnościowych lub posiłków otrzymywało średnio ponad 1,3 mln odbiorców rocznie – osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, a ok. 150 tys. z nich uczestniczyło dodatkowo w różnych działaniach towarzyszących na rzecz włączenia społecznego. W naszym Mieście program realizowany był do lipca 2023 roku. W ramach współpracy Miasta z Caritas Archidiecezji Katowickiej do mieszkańców Miasta Ruda Śląska co roku trafiało kilkadziesiąt ton żywności, z pomocy systematycznie korzystało średnio około 3 tysięcy osób.
Zestaw artykułów spożywczych w Podprogramie 2023 obejmuje artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy), artykuły skrobiowe (makaron jajeczny, mąka pszenna, kasza jęczmienna, płatki owsiane, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna), artykuły mleczne (Mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający), artykuły mięsne (szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, szprot w oleju), tłuszcze (olej rzepakowy), dania gotowe (fasolka po bretońsku) oraz cukier. Planowany termin dystrybucji żywności: grudzień 2023r. Realizacja Programu przewidziana jest do 2029 roku.
Kryteria kwalifikowalności osób do statusu osoby najbardziej potrzebującej.
Pomocą żywnościową w Programie mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 235% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1 823,60 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 410,00 PLN dla osoby w rodzinie.
Zadanie realizowane będzie na terenie Miasta Ruda Śląska we współpracy z Caritas z Archidiecezji Katowickiej.
Zapraszamy osoby najbardziej potrzebujące z terenu Miasta Ruda Śląska, spełniające kryteria o których mowa powyżej do kontaktu z pracownikiem socjalnym w dzielnicy zamieszkania. Warunkiem otrzymania pomocy jest wypełnienie przez pracownika socjalnego SKIEROWANIA do otrzymania pomocy żywnościowej. Adresy i telefony Lokalnych Punktów Pracowników Socjalnych znajdują się w zakładce KONTAKT.
Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane będą od dnia 20 listopada 2023r.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu: https://www.gov.pl/web/rodzina/fundusze-europejskie-na-pomoc-zywnosciowa-2021-2027 lub https://www.fepz.gov.pl
Caritas Archidiecezji Katowickiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Podprogram 2021 Plus współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty dietetyczne oraz kulinarne
„AKADEMIA ZDROWEJ RODZINY” to cykl warsztatów mających na celu nauczenie dzieci, młodzieży oraz dorosłych jak skomponować swoje codzienne menu z uwzględnieniem produktów mających pozytywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.
Dzięki warsztatom dietetycznym uczestnicy zdobędą ciekawą wiedzę na temat prawidłowego stylu życia. Warsztaty nauczą jak zadbać o zbilansowaną dietę, zyskać witalność oraz dobre samopoczucie.
Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy nauczą się, jak osiągnąć mistrzostwo w zdrowej kuchni, jak skomponować zbilansowane dania z użyciem ziół, poznają tajniki kuchni świata oraz kuchni promującej zdrowy styl życia. Razem z dietetykiem przygotują zdrowe, lekkie i sezonowe przekąski na różne okazje dla całej rodziny. Wspólna nauka gotowania to również spora dawka wiedzy, integracja oraz moc dobrej energii. Dodatkowo podczas warsztatów uczestnicy stworzą własną książkę kucharską z przepisów, które poznali na zajęciach.
Zakończeniem warsztatu będzie wspólna degustacja, gdzie uczestnicy będą mogli delektować się smakiem samodzielnie przygotowanych zdrowych przekąsek i potraw.
Nasze warsztaty to inwestycja w zdrowie i promocja zdrowego stylu życia.
Harmonogram warsztatów:
AKADEMIA ZDROWEJ RODZINY
1. KUCHNIA ZIOŁOWA ( 3h)
Warsztat dietetyczny: „ Magiczne właściwości ziół i przypraw”
Warsztat kulinarny: „ Bez soli, czy tak się da – nauka tworzenia zdrowych i smacznych potraw bez soli”.
Warsztat kulinarny: „ Zdrowa kuchnia z nutką orientu”
2. KUCHNIA ŚWIATA (3h)
Warsztat dietetyczny: „ Zdrowe tłuszcze w naszej diecie- czyli ciekawostki o kwasach omega”
Warsztat kulinarny: Zdrowa, smaczna i lekka – zalety diety śródziemnomorskiej”
Warsztat kulinarny: „Kuchnia śródziemnomorska na talerzu”
3. KUCHNIA SEZONOWA (3h)
Warsztat dietetyczny: „Witaminy mają moc”
Warsztat kulinarny: „ Sezonowość na talerzu”
Warsztat kulinarny: Polskie, zdrowe, sezonowe – nauka tworzenia zdrowych i kolorowych przekąsek na piknik”.
4. KUCHNIA ZDROWIA (3h)
Warsztat dietetyczny : „Piramida zdrowia i zdrowego żywienia dla całej rodziny”
Warsztat dietetyczny : - „Wiem co kupię, wiem co zjem - nauka dokonywania zdrowych wyborów
Warsztat kulinarny : „Słodkie a bez cukru- nauka przygotowania zdrowych i słodkich przekąsek bez cukru”
Szczegóły warsztatów
• Warsztaty skierowane są dla całych rodzin, zarówno dla dzieci jak i dorosłych
• Warsztaty odbywają się w godzinach popołudniowych zgodnie z harmonogramem
• Zajęcia trwają 3 godziny
Nasze warsztaty zawierają:
• Przygotowanie koncepcji warsztatów
• Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania potraw
• Wspólne gotowanie i degustację przygotowanych potraw
• Sprzęty i akcesoria niezbędne do pracy w kuchni
• Fartuchy kuchenne na czas trwania warsztatów
• Wydrukowane przepisy z odbytych warsztatów
• Opiekę i pomoc dietetyka prowadzącego warsztaty
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o kontakt z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej lub pod numerem telefonu 32 344 03 00, wew. 333
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w warsztatach.
Od dnia 15 maja 2023 r. kryterium dochodowe uprawniające do pomocy żywnościowej
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 - Podprogram 2021 Plus wynosi 235% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej.
Pomoc przysługuje, jeśli dochód nie przekracza:
- 1823,60 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
- 1410 zł w przypadku osoby w rodzinie.
27 marzec 2023
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) realizowany jest w Polsce od 2014 roku. Program współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD). Główny cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków.
Miasto Ruda Śląska bierze udział w Programie od momentu jego uruchomienia. Co roku do mieszkańców naszego Miasta trafia kilkadziesiąt ton żywności, wsparcie w postaci paczek żywnościowych otrzymuje średnio ponad 2 500 odbiorców rocznie – osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W roku 2023 realizowany będzie ostatni w ramach wyżej wymienionego Programu – Podprogram 2021 PLUS.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI DO PROGRAMU
Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące
się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1 707,20 pln dla osoby samotnie gospodarującej i 1320,00 pln dla osoby w rodzinie.
PODMIOT REALIZUJĄCY ZADANIE NA TERENIE MIASTA RUDA ŚLĄSKA
Organizacja partnerska lokalna bezpośrednio przekazująca pomoc żywnościową osobom najbardziej potrzebującym: OŚRODEK ŚWIĘTA ELŻBIETA W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
ul. Wolności 30.
Organizacja partnerska o zasięgu ogólnopolskim/regionalna: CARITAS POLSKA /CARITAS ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ.
MAGAZYN ŻYWNOŚCI DLA MIESZKANCÓW MIASTA RUDA ŚLĄSKA
Magazyn żywności dla mieszkańców naszego Miasta znajduje się w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Nowy Bytom: Ośrodek Sportowo – Rekreacyjny ul. Ratowników 2.
ASORTYMENT 2021 Plus
Zestaw obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 9,2 kg, w tym:
1) Artykuły warzywne i owocowe
• powidła śliwkowe 0,3 kg,
2) Artykuły skrobiowe
• makaron jajeczny świderki 2 kg,
3) Artykuły mleczne
• mleko UHT 2 l,
4) Artykuły mięsne
• szynka wieprzowa mielona 0,9 kg,
5) Cukier
• cukier biały 2 kg,
6) Tłuszcze
• olej rzepakowy 2 kg.
Zestaw 6 artykułów spożywczych na Podprogram 2021 Plus określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Ostateczne ilości poszczególnych artykułów mogą ulec zmianie – zgodnie z warunkami Programu.
Jak co roku, odbiorcy pomocy żywnościowej będą mogli skorzystać również z dodatkowej formy wsparcia – warsztatów prowadzonych w ramach tzw. działań towarzyszących, których celem jest przede wszystkim zwiększenie samodzielności.
Zapraszamy osoby najbardziej potrzebujące z terenu Miasta Ruda Śląska, spełniające kryteria o których mowa powyżej do kontaktu z pracownikiem socjalnym w dzielnicy zamieszkania. Warunkiem otrzymania pomocy jest wypełnienie przez pracownika socjalnego SKIEROWANIA do otrzymania pomocy żywnościowej. Adresy i telefony Lokalnych Punktów Pracowników Socjalnych znajdują się w zakładce KONTAKT
Serdecznie dziękujemy Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz Ośrodkowi Święta Elżbieta za realizację Programu i zaangażowanie na rzecz osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta.
Szczegółowe informacje na temat Programu można uzyskać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2021-plus
29 kwietnia 2022
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji WARSZTATÓW ZDALNYCH „JEDZ ZDROWO, ŻYJ ZDROWO” organizowanych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Na czym polegają warsztaty i jak zostać ich uczestnikiem?Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o kontakt (telefoniczny lub mailowy) z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej (adresy i telefony poszczególnych Lokalnych Punktów Pracowników Socjalnych znajdują się w zakładce KONTAKT). Pracownik socjalny przekaże szczegółowe informacje na temat zasad i warunków udziału w warsztacie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach.
9 marca 2022
Informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej we współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej i Ośrodkiem Święta Elżbieta w Rudzie Śląskiej kontynuuje realizację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (FEAD).
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD). Program został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków.
Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i uzyskujące dochód nieprzekraczający:
- 1 707,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 776 zł);
- 1320 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 600 zł).
Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
Osoby potrzebujące otrzymują artykuły: warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier i olej. Zestaw 11 artykułów spożywczych na Podprogram 2021 określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc żywnościowa w formie paczek żywnościowych wydawana będzie osobom najbardziej potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji.
Miejsce wydawania żywności: Ośrodek Sportowo – Rekreacyjny ul. Ratowników 2,
41 – 709 Ruda Śląska. Terminy odbioru żywności ustalane są przez pracownika socjalnego.
Osoby potrzebujące będą mogły także skorzystać z bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących m.in. przygotowywania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania, sprawnego zarządzania budżetem domowym, zapobiegania marnowaniu żywności w celu zwiększenia samodzielności i włączenia społecznego.
Zapraszamy osoby najbardziej potrzebujące z terenu Miasta Ruda Śląska, spełniające kryteria o których mowa powyżej do kontaktu z pracownikiem socjalnym w dzielnicy zamieszkania. Warunkiem otrzymania pomocy jest wypełnienie przez pracownika socjalnego SKIEROWANIA do otrzymania pomocy żywnościowej. Adresy i telefony poszczególnych Lokalnych Punktów Pracowników Socjalnych znajdują się w zakładce kontakt.
Szczegółowe informacje na temat Programu, w tym wytyczne dotyczące postępowania w warunkach zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii uzyskają Państwo na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-operacyjny-pomoc-ywnosciowa-2014-2020.
5 sierpnia 2021
W związku z kończącym się kolejnym etapem realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Podprogram 2020, serdecznie dziękujemy Caritas Archidiecezji Katowickiej za współpracę na rzecz osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta.
Dzięki Programowi Operacyjnemu Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanemu
z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym ponad 2 tysiące osób mogło uzyskać systematyczną pomoc w formie paczek żywnościowych. Ponad 30 rodzin miało możliwość udziału w profesjonalnych warsztatach kulinarnych „Jedz zdrowo, żyj lepiej”. Organizacja magazynu oraz warsztatów wymagała z powodu trwania epidemii, większego
niż dotychczas wysiłku, zaangażowania i kreatywności. Dziękujemy!
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji WARSZTATÓW ZDALNYCH „JEDZ ZDROWO, ŻYJ LEPIEJ” organizowanych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Na czym polegają warsztaty i jak zostać ich uczestnikiem :
1. W warsztatach mogą wziąć udział osoby korzystające z pomocy w formie paczek żywnościowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2020.
2. Warsztaty będą prowadzone w formie zdalnej, dlatego niezbędny jest dostęp do internetu i komputera.
3. Warsztaty mają charakter edukacyjny, ale mają być też formą zabawy, do której zapraszamy całą rodzinę.
4. Przykładowe warsztaty /zabawy/ zadania do wykonania:
• warsztaty dietetyczne,
• warsztaty kulinarne,
• rozwiązanie krzyżówek oraz quizów o tematyce zdrowego żywienia,
• wykonanie plakatu dot. zdrowego żywienia,
• przygotowanie zdrowej i smacznej przekąski lub potrawy,
• przygotowanie napoju izotonicznego.
5. Uczestnik przed przystąpieniem do warsztatów otrzyma pakiet warsztatowy. W pakiecie otrzyma materiały edukacyjne ( m.in. poradniki, ulotki, ułatwiające wykonanie zadania), przybory i gadżety ( m.in. deseczka do krojenia, kiełkownica z zestawem kiełków, drewniane mieszadełka, bawełniane Eko woreczki na owoce i warzywa) oraz produkty spożywcze, które mają na celu ułatwienie mu wykonanie zadania.
6. Oprócz zadań podstawowych, w warsztatach będą również zadania dodatkowe dla chętnych, które zostaną dodatkowo nagrodzone upominkami. Szczegóły konkursu poda prowadząca
po przystąpieniu do warsztatów.
7. W razie jakichkolwiek problemów uczestnik warsztatów może się zgłosić o pomoc do osoby prowadzącej warsztaty.
8. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o kontakt (telefoniczny lub mailowy) z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej (zakładka kontakt). Pracownik socjalny przekaże szczegółowe informacje na temat zasad i warunków udziału w warsztacie.
JAK WIDZICIE TO BARDZO, BARDZO PROSTE.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w warsztatach.
Caritas Archidiecezji Katowickiej we współpracy z Ośrodkiem Święta Elżbieta oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej rozpoczyna kolejną edycję Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Program realizowany jest w Mieście Ruda Śląska od 2014 roku. Co roku osoby najbardziej potrzebujące mogą skorzystać z pomocy w formie paczek żywnościowych i działań aktywizacyjnych. W ramach Podprogramu 2019 w okresie od grudnia 2019 do lipca 2020 pomocą objęto ponad 2 200 osób. Łącznie do osób najbardziej potrzebujących trafiło ponad 111 ton żywności.
Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 220 % kryterium dochodowego uprawniającego
do skorzystania z pomocy społecznej, tj.
- 1 542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
- 1 161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Zapraszamy osoby z terenu Miasta Ruda Śląska znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej - spełniające kryteria, o których mowa powyżej do kontaktu z najbliższą Sekcją Pracowników Socjalnych (telefony poszczególnych Sekcji znajdują się w zakładce kontakt).
Warunkiem otrzymania pomocy jest wypełnienie przez pracownika socjalnego SKIEROWANIA do otrzymania pomocy żywnościowej. Terminy odbioru żywności ustalane są przez pracownika socjalnego indywidualnie dla poszczególnych osób.
Miejsce wydawania żywności: Ruda Śląska ul. Karola Goduli 22 - na terenie Rzymskokatolickiej Parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela.
Zestaw w Podprogramie 2020 obejmuje następujące artykuły spożywcze: groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, mus jabłkowy, fasolka po bretońsku, makaron jajeczny świderki, płatki owsiane, ryż biały, kasza jęczmienna, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet drobiowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, miód nektarowy wielokwiatowy, olej rzepakowy.
Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2020 określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc żywnościowa
w formie paczek żywnościowych będzie wydawana osobom najbardziej potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji – do września 2021r. Do końca lutego br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wydał już skierowania dla ponad 2100 mieszkańców naszego Miasta.
Szczegółowe informacje na temat Programu można znaleźć na stronie MRPiPS https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2020
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach „JEM SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO I NIE DAM SIĘ WIRUSOM” organizowanych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014
– 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
• Warsztaty mają charakter edukacyjny, ale mają być też formą zabawy do której zapraszamy całą rodzinę.
• Warsztaty zostały stworzone z myślą o dzieciach, młodzieży oraz rodzicach, aby poprzez zabawę zmotywować Was do prawidłowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej w tych nietypowych czasach koronawirusa.
• Dzięki warsztatom można połączyć rozrywkę ze zdrowiem, zdobyć dodatkową i ciekawą wiedzę na temat prawidłowego stylu życia.
Oto kilka wskazówek, jak zostać uczestnikiem.
1. W warsztatach mogą wziąć udział osoby korzystające z pomocy w formie paczek żywnościowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2019.
2. Warsztaty będą prowadzone w formie zdalnej, niezbędny jest dostęp do Internetu i komputera.
3. Przykładowe zabawy/ zadania do wykonania to:
• Rozwiązanie krzyżówek oraz quizów o tematyce zdrowego żywienia.
• Wykonanie talerza zdrowia w zgodzie z Piramidą Żywności i Żywienia.
• Wykonanie plakatu edukacyjnego- Piramida Żywności i Żywienia dla całej rodziny.
• Zabawa w ogrodnika – „ Ja też potrafię wyhodować kiełki”
• Przygotowanie przekąski lub potrawy z użyciem temperówki do warzyw.
4. Uczestnik otrzymuje pakiet warsztatowy. W pakiecie otrzyma materiały edukacyjne (m.in. poradnik, ulotki), przybory i gadżety ( m.in. lunchboxy, deseczka do krojenia, fartuszek, torba na zakupy, kiełkownica z zestawem kiełków, temperówka do warzyw), które mają na celu ułatwienie mu wykonanie zadania.
5. Oprócz zadań podstawowych, w warsztatach będą również zadania dodatkowe dla chętnych , które zostaną dodatkowo nagrodzone upominkami. Szczegóły konkursu poda prowadząca po przystąpieniu do warsztatów.
6. W razie jakichkolwiek problemów uczestnik warsztatów może się zgłosić o pomoc do osoby prowadzącej warsztaty.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o kontakt (telefoniczny lub mailowy) z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej (zakładka kontakt). Pracownik socjalny przekaże szczegółowe informacje na temat zasad i warunków udziału w warsztacie.
JAK WIDZICIE TO BARDZO, BARDZO PROSTE.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w warsztatach
Pragniemy podziękować Caritas Archidiecezji Katowickiej i Ośrodkowi dla Niepełnosprawnych - Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej Halembie za wsparcie osób w kryzysie bezdomności. Od marca, w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 wywołanej wirusem SARS-COV-2, podopieczni Noclegowni Miejskich w Rudzie Śląskiej znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji socjalno - bytowej. Dzięki Programowi Operacyjnemu Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Podprogram 2019 współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym osoby w kryzysie bezdomności otrzymały pomoc żywnościową na którą składały się produkty spożywcze gotowe do spożycia. Dzięki profesjonalnemu wsparciu i świetnej organizacji osoby potrzebujące otrzymały pomoc w bardzo krótkim czasie. W ramach Podprogramu 2019 osoby bezdomne otrzymały m.in.: artykuły warzywne i owocowe takie jak groszekz marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowny, herbatniki maślane, artykuły mleczne - mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, artykuły mięsne - szynkę drobiową, pasztet wieprzowy, filety z makreli w oleju, cukier biały, i dania gotowe takie jak gołąbki w sosie pomidorowym.
Program realizowany jest w naszym mieście przez Caritas Archidiecezji Katowickiej we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dziękujemy!
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowany jest w Mieście Ruda Śląska od 2014 roku. W ramach Programu udzielana jest pomoc osobom/rodzinom najbardziej potrzebującym w postaci artykułów spożywczych.
Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1402 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1056 zł dla osoby w rodzinie. Zgodnie z wytycznymi MRPiPS kwalifikowanie osób najbardziej potrzebujących do pomocy żywnościowej przeprowadza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a w przypadku osób bezdomnych także przedstawiciel organizacji partnerskiej samodzielnie (Caritas) lub za pośrednictwem przedstawiciela innej placówki.
W ramach Podprogramu 2019 można otrzymać artykuły warzywne i owocowe takie jak groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowny, artykuły skrobiowe tj. makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, artykuły mleczne - mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, artykuły mięsne - szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, tłuszcze - olej rzepakowy, i dania gotowe takie jak gołąbki w sosie pomidorowym.
W związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID 19 wywołanej wirusem SARS-COV-2 Caritas Archidiecezji Katowickiej we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej oraz Parafią Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej uruchomił w Mieście magazyn interwencyjny FEAD. Magazyn znajduje się w Rudzie Śląskiej na terenie Rzymskokatolickiej Parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela ul. Karola Goduli 22.
W tym trudnym okresie, w ramach Programu umożliwiono dostęp do uzyskania pomocy żywnościowej już ponad 1 600 mieszkańcom naszego Miasta.
Zapraszamy osoby z terenu Miasta Ruda Śląska znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej - spełniające kryteria o których mowa powyżej do kontaktu telefonicznego lub mailowo z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej - najbliższą Sekcją Pracowników Socjalnych (telefony poszczególnych Sekcji znajdują się w zakładce kontakt.). Warunkiem otrzymania pomocy jest wypełnienie przez pracownika socjalnego SKIEROWANIA do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach POPŻ 2014 – 2020. Terminy odbioru żywności ustalane są przez pracownika socjalnego indywidualnie dla poszczególnych osób.
Caritas Archidiecezji Katowickiej we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej serdecznie zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działania non-profit na rzecz osób najbardziej potrzebujących do współpracy w zakresie realizacji na terenie Miasta Ruda Śląska Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Program realizowany jest w Mieście Ruda Śląska od 2014 roku. Co roku osoby najbardziej potrzebujące mogą skorzystać z pomocy w formie paczek żywnościowych i działań aktywizacyjnych. W ramach Podprogramu 2018 pomoc otrzymało ponad 3 000 mieszkańców naszego Miasta, którym przekazano około 150 ton żywności.
Zachęcamy wszystkie organizacje do zapoznania się z ogłoszeniem o otwartym naborze lokalnej organizacji partnerskiej (OPL), wypełnienia dołączonej Ankiety i włączenia się do działań na rzecz osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Caritas Archidiecezji Katowickiej - koordynatorem projektu, p. Mateuszem Kołodziejczyk, tel. 695 931 213 i 32 251-67-22 lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej p. Izabelą Starowicz tel. 32 344–03–23, wew. 333).
Ogłoszenie o otwartym naborze lokalnej organizacji partnerskiej (OPL) - plik DOC, rozmiar 0.03 MB
Ruszyły kolejne warsztaty organizowane są przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Warsztaty organizowane są w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – Podprogram 2018.
W ramach działań towarzyszących w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2018 Caritas Archidiecezji Katowickiej organizuje bezpłatne warsztaty kulinarne i ekonomiczne dla osób korzystających ze wsparcia Programu. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w zajęciach wszystkie osoby zarówno dorosłe, jak i dzieci, korzystające z pomocy żywnościowej w ramach POPŻ 2014 – 2020 Podprogram 2018. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej lub Sekcją Pracowników Socjalnych w dzielnicy zamieszkania. Szczegóły w zaproszeniu.
Zobacz zaproszenie na warsztaty organizowane przez Caritas...
Kontakt w sprawie warsztatów organizowanych przez Caritas...
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD). Program został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Program realizowany jest w Mieście Ruda Śląska od 2014 roku. Co roku osoby najbardziej potrzebujące mogą skorzystać z pomocy w formie paczek żywnościowych i działań aktywizacyjnych. W ramach Podprogramu 2017 pomoc otrzymało ponad 3600 mieszkańców naszego Miasta, którym przekazano około 100 ton żywności.
Paczki, posiłki i działania towarzyszące Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków. Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujące dochód nieprzekraczający:
- 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.
- 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.
Osoby potrzebujące otrzymują artykuły: warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier i olej. Osoby potrzebujące mogą także skorzystać z bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących m.in. przygotowywania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania, sprawnego zarządzania budżetem domowym, zapobiegania marnowaniu żywności w celu zwiększenia samodzielności i włączenia społecznego.
Tak jak w poprzedniej edycji Programu paczki żywnościowe wydawane będą w czterech punktach Miasta przez:
1.Ośrodek Święta Elżbieta (Ruda Śląska ul. Wolności 30 oraz Ruda Śląska ul. Goduli 22)
2.Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” (Ruda Śląska ul. Kłodnicka 103);
3.Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Jaskółka" (Ruda Śląska ul. Wita Stwosza 2).
Funkcję Organizacji Partnerskiej Regionalnej pełni Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Zapraszamy wszystkie osoby z terenu Miasta Ruda Śląska znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej - spełniające kryteria o których mowa powyżej do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej - najbliższą Sekcją Pracowników Socjalnych (adresy i telefony poszczególnych Sekcji znajdują się w zakładce kontakt.)
Zachęcamy również wszystkie organizacje do zapoznania się z wytycznymi MRPiPS dotyczącymi realizacji POPŻ 2014 – 2020, które dostępne są na stronie internetowej www.mpips.gov.pl (pomoc społeczna – programy - program operacyjny) i włączenia się do działań na rzecz osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta.
W ramach działań towarzyszących w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2017 Caritas Archidiecezji Katowickiej organizuje bezpłatne warsztaty kulinarne, dietetyczne i ekonomiczne dla osób korzystających ze wsparcia Programu. Celem warsztatów jest wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach, korzystające z pomocy żywnościowej w ramach POPŻ 2014 - 2020 proszone są o kontakt z Caritas Archidiecezji Katowickiej – Panem Mateuszem Kołodziejczyk tel. 32 251 67 22 lub pracownikiem socjalnym w dzielnicy zamieszkania. Szczegółowy harmonogram warsztatów w załączeniu.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w zajęciach !!!
Zapoznaj się z harmonogramem warsztatów... - plik PDF (nowe okno)
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowany jest w Mieście Ruda Śląska od 2014 roku. W ramach Programu udzielana jest pomoc osobom/rodzinom najbardziej potrzebującym w postaci artykułów spożywczych, które są przekazywane bezpłatnie.
Aktualnie realizowany jest Podprogram 2017, w ramach którego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej umożliwił dostęp do uzyskania pomocy żywnościowej już 3 470 osobom. Łącznie ponad 47 ton żywności trafiło do osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta. Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2017 obejmuje miedzy innymi takie artykuły spożywcze jak groszek z marchewką, fasolę białą, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryz biały, kasze gryczaną, herbatniki maślane, mleko, ser podpuszczkowy dojrzewający, gulasz wieprzowy z warzywami, szynkę drobiową, szynkę wieprzowa mieloną, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, olej rzepakowy. Tak jak w poprzedniej edycji Programu paczki żywnościowe wydawane są w czterech punktach Miasta przez: Ośrodek Święta Elżbieta (Ruda Śląska ul. Wolności 30 oraz Ruda Śląska ul. Goduli 22) Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” (Ruda Śląska ul. Kłodnicka 103); Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Jaskółka" (Ruda Śląska ul. Wita Stwosza 2). Funkcję Organizacji Partnerskiej Regionalnej pełni Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie. Zgodnie z wytycznymi MRPiPS skierowania do otrzymania pomocy osobom spełniającym kryteria o których mowa wyżej, wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Obok pomocy żywnościowej, w ramach Programu równolegle realizowane są działania mające przyczynić się do włączenia społecznego tych osób, min. prowadzone są działania w ramach środków towarzyszących mające na celu wzmocnienie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. W ramach działań towarzyszących organizowane są między innymi warsztaty kulinarne, spotkania z dietetykiem, prowadzone są zajęcia w ramach placówek wsparcia dziennego. Podprogram 2017 potrwa do czerwca 2018 roku.
30 czerwca 2017 wydano osobom potrzebującym ostatnie paczki żywnościowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2016. Dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej i Caritas Archidiecezji Katowickiej od sierpnia 2016 roku blisko 160 ton artykułów spożywczych o wartości blisko 490 000 zł trafiło do ponad 3 300 osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do Programu w Rudzie Śląskiej. Osoby najbardziej potrzebujące otrzymały między innymi cukier, mleko, ser, ryż, makaron, olej rzepakowy, powidła śliwkowe, koncentrat pomidorowy, pasztet, szynkę, fasolę białą, marchewkę z groszkiem oraz herbatniki. Na terenie Miasta Ruda Śląska pomoc wydawana była przez trzy Organizacje Partnerskie Lokalne:
1) Ośrodek Święta Elżbieta w Rudzie Śląskiej ul. Wolności 30;
2) Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej ul. Kłodnicka 103;
3) Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych ”Jaskółka” w Rudzie Śląskiej, ul. Wita Stwosza 2.
Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych ”Jaskółka” w Rudzie Śląskiej organizuje warsztaty w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2016. Wszystkich zainteresowanych biorących udział w Programie FEAD 2016 zachęcamy do udziały w następujących warsztatach: I. 20.03.2017 - warsztaty dietetyczne, 13:00 - 15:00 (2h) II. 22.03.2017 - warsztaty kulinarne, 13:00 - 15:00 (2h) III. 24.03.2017 - warsztaty edukacji ekonomicznej, 13:00 - 15:00 (2h) Warsztaty odbędą się na terenie Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej – Bykowinie, ul. Wita Stwosza 1. Chęć uczestnictwa w zajęciach prosimy zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w Sekcji Pracowników Socjalnych w Rudzie Śląskiej - Bykowinie lub pod numerem telefonu 32 240 34 04.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią filmu informacyjnego dotyczącego Programu, znajdującego się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/programy/program-operacyjny-pomoc-zywnosciowa-2014-2020-popz/informacja-i-komunikacja/ (otwiera się w nowym oknie)
Zmianie uległo kryterium kwalifikowalności osób do statusu osób najbardziej potrzebującej. Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 pln dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 pln dla osoby w rodzinie.
Skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej wydawane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w Sekcjach Pracowników Socjalnych w poszczególnych dzielnicach Miasta.
Wykaz Sekcji Pracowników Socjalnych oraz godziny przyjmowania znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce KONTAKT
Więcej informacji o Programie na stronie http://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/programy/program-operacyjny-pomoc-zywnosciowa-2014-2020-popz/ (otwiera się w nowym oknie)
Caritas Polska po raz kolejny jako jedna z czterech organizacji pozarządowych realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Instytucją Zarządzającą w ramach Programu jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Agencja Rynku Rolnego.
W maju zakończył się w Rudzie Śląskiej sukcesem kolejny podprogram Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
W okresie od lipca 2015r. do kwietnia 2016r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przekazał osobom potrzebującym 27 tys. paczek żywnościowych, czyli 162 tony żywności o wartości prawie 470 tys. złotych. W ramach Podprogramu 2015 realizowane były równolegle cykliczne działania w ramach środków towarzyszących oferowane wszystkim odbiorcom pomocy żywnościowej, których celem było włączenie społeczne tych osób.
Wszystkie osoby z terenu Miasta Ruda Śląska znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej - spełniające kryteria o których mowa poniżej (w czytaj więcej o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020…), prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej ul. Markowej 20 tel. (32) 344 03 23 lub najbliższą Sekcją Pracowników Socjalnych (adresy i telefony poszczególnych Sekcji znajdują się w zakładce kontakt.
Czytaj więcej o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020...
Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przedstawił dane ze wszystkich jednostek samorządu gminnego województwa śląskiego, dotyczące zaangażowania gmin w zapewnienie dostępu osobom i rodzinom, będącym w najtrudniejszej sytuacji, dodatkowego wsparcia w postaci żywności dostępnej poprzez Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020, podprogram 2014, realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Miasto Ruda Śląska znajduje się w czołówce miast śląskich, zaraz po Częstochowie i Bytomiu, zaangażowanych w realizację Programu. Według stanu na dzień 23 stycznia 2015 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej umożliwił dostęp do uzyskania pomocy żywnościowej 3 914 osobom. Łącznie około 40 ton żywności trafiło do osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta.
Więcej o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014...Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku trwa realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających.
Pomoc żywnościowa, w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, to jest: osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie dokumentu wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.
Do końca lutego 2016 roku mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy spełniają kryteria dochodowe, będą mogli skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych. W trakcie całego Podprogramu 2015 osoby otrzymają: makaron świderki, ryż biały, kaszę jęczmienną, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową, klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy. Czytaj więcej o formach wsparcia w ramach programu... plik PDF, rozmiar 0,37 MB (nowe okno)