BIULETYN
INFORMACJI PUBLICZNEJ
DEKLARACJA
DOSTĘPNOŚCI
elektroniczna skrzynka podawcza
/MOPSRSL/skrytka
Poznaj nas
na FACEBOOK-u
Zasiłek stały przysługuje:
Zasiłek stały ustala się w wysokości:
W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.
Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.
Zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego:
Zasiłek okresowy ustala się:
Minimalna wysokość zasiłku okresowego wynosi:
Kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 20 zł miesięcznie.
Zasiłek celowy może być przyznany:
Zasiłek celowy specjalny może być przyznany w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie lub rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany zasiłek okresowy, celowy lub pomoc rzeczowa pod warunkiem zwrotu części lub całości zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.
Uchwałą nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. został ustanowiony wieloletni rządowy program Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023 (M.P. z 2018 r., poz. 1007). Program Posiłek w szkole i w domu zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Uchwała Nr PR.0007.233.2018 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 19 grudnia 2018r.
Uchwała Nr PR.0007.234.2018 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 19 grudnia 2018r.
Realizację programu "Oszczędzam z wodomierzem", przyjętego uchwałą Rady Miasta rozpoczęto w maju 2005 roku.
Program skierowany jest do osób i rodzin, które nie są w stanie pokrywać narastających wciąż opłat za zużycie wody.
Dzięki Programowi osoby i rodziny uzyskały możliwość zmniejszenia wydatków na opłaty mieszkaniowe.
Sfinansowanie najuboższym mieszkańcom miasta zakupu wodomierzy pozwoliło na uzależnienie ich opłat za wodę od rzeczywistego jej zużycia.
Wprowadzenie programu pozwoliło również na oszczędności w budżecie pomocy społecznej, związanych z wypłatą zasiłków celowych przeznaczonych na pokrycie kosztów najbardziej niezbędnych potrzeb życiowych.
Uchwała Nr 791/XLI/2005 Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej z dnia 19.05.2005r.
Celem Programu jest udzielenie pomocy rodzinom- mieszkańcom Miasta Ruda Śląska, w których podczas jednego porodu urodziło się troje i więcej dzieci. Ww. rodzinom przyznawana jest pomoc na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych (żywność, odzież, obuwie itd.) w wysokości iloczynu ilości osób w rodzinie i kwoty odpowiadającej kryterium dochodowemu dla osoby w rodzinie, określonemu w ustawie o pomocy społecznej.
Uprawnione rodziny mogą ubiegać się o wskazaną pomoc dwa razy w roku, w odstępach nie krótszych niż co 6 miesięcy od daty poprzedniego wniosku. Ostatnim rokiem udzielania Ww. rodzinom pomocy jest rok, w którym wieloraczki ukończą 13 lat.
Uchwała Nr PR.0007.132.2012 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 31.05.2012r.