Na terenie miasta Ruda Śląska znajduje się 5 domów pomocy społecznej:
- Dom Pomocy Społecznej „Senior” 41 - 704 Ruda Śląska ul. Puszkina 7 Dom przeznaczony jest dla osób przewlekle somatycznie chorych. Liczba miejsc: 180
- Dom Pomocy Społecznej „Św. Elżbieta” prowadzony przez Caritas Archidiecezji Katowickiej 41 - 700 Ruda Śląska ul. Wolności 30 Dom przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku. Liczba miejsc: 90
- Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzi s. Karola Boromeusza 41 - 707 Ruda Śląska ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 3 Dom przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych. Liczba miejsc: 53 osoby.
- Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzi s. Karola Boromeusza 41 - 707 Ruda Śląska ul. Piłsudskiego 43 Dom przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie. Liczba miejsc: 48 osób.
- Dom Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa 41-706 Ruda Śląska ul. Kłodnicka 103 Dom przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie Liczba miejsc: 95 osób.
Procedura kierowania do domu pomocy społecznej
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Dokumentacja wymagana, przy kierowaniu do domu pomocy społecznej:
- Wywiad środowiskowy rodzinny (przeprowadza pracownik socjalny).
- Zaświadczenie lekarskie.
- Opinia pracownika socjalnego dotycząca stopnia sprawności osoby ubiegającej się o skierowanie do domu pomocy społecznej.
- Decyzja emerytalna/rentowa.
- Prośba/zgoda o umieszczenie w domu pomocy społecznej.
- Zgoda na ponoszenie odpłatności w domu pomocy społecznej - 70% dochodu.
- Wywiad u osób zobowiązanych do odpłatności wraz z umową dot. odpłatności za pobyt osoby umieszczanej w domu pomocy społecznej.
Rodzaj schorzenia określony w zaświadczeniu lekarskim to podstawowa przesłanka kwalifikująca osobę zainteresowaną do odpowiedniego typu domu pomocy społecznej, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej. Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.
Domy pomocy społecznej mogą prowadzić swoją działalność po uzyskaniu zezwolenia Wojewody, właściwego dla miejsca położenia Domu. Zezwolenie wydaje się na czas nieokreślony po przeprowadzeniu wizytacji obiektu, w którym usytuowany jest Dom. Wojewoda prowadzi rejestr dps, który znajduje się pod następującym adresem:
http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-polityki-spolecznej/wykazy-i-rejestry (nowe okno)
Informacja od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - plik PDF, rozmiar 0,42MB (nowe okno)
Odpłatność w domach pomocy społecznej
Zgodnie z art. 61 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
- Mieszkaniec domu, nie więcej niż 70% dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka nie więcej niż 70% tego dochodu.
- Małżonek, zstępni przed wstępnymi: - w przypadku osoby samotnie gospodarującej jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, - w przypadku osoby w rodzinie, jeśli posiadany dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,
- Gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 64 ustawy o pomocy społecznej osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można zwolnić, na ich wniosek, częściowo lub całkowicie z tej opłaty, w szczególności jeśli:
- Wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce,
- Występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych,
- Małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia,
- Osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.