BIULETYN
INFORMACJI PUBLICZNEJ
DEKLARACJA
DOSTĘPNOŚCI
elektroniczna skrzynka podawcza
/MOPSRSL/skrytka
Poznaj nas
na FACEBOOK-u
Celem dodatku jest zrekompensowanie wzrostu kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. Zadania związane z przyjmowaniem wniosków i wypłatą dodatku osłonowego mieszkańcom określa ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. 2022 r. poz. 1).
Program skierowany jest do osób, których przeciętny miesięczny dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty w gospodarstwie:
W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego dodatek osłonowy będzie przyznany w wysokości różnicy między kwotą dodatku a kwotą o jaką kryterium zostało przekroczone (nie niższej jednak niż 20 zł).
W odniesieniu do wniosków złożonych do dnia 31.07.2022 r. dochód wyliczany jest z roku 2020, natomiast dla wniosków złożonych po tym dniu ale przed dniem 31.10.2022 roku na podstawie dochodów osiągniętych w 2021 roku.
Dodatek osłonowy jest pomocą jednorazową przysługującą za ten rok, a wypłacany jest w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym:
* Wyższa kwota dotyczy gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Wypłata dodatku osłonowego realizowana będzie w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia 2022 roku. W przypadku wniosków złożonych po 31 stycznia 2022 roku realizacja wypłaty dodatku osłonowego nastąpi jednorazowo, niezwłocznie po przyznaniu tego dodatku.
Kompleksowe informacje na temat wsparcia znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.